Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Rozumím

Jako přihlášený uživatel máte možnost nastavit si zobrazení Heureky.

Zobrazit původní Heureku

Jak vybrat bazén?

Za tím nejlepším koupáním nemusíte jezdit k rybníku za městem, nebo dokonce k moři. Vyberte si ten pravý bazén na svoji zahradu a budete z něj mít radost vy i vaše rodina. Zároveň se dozvíte, jak se o něj starat, aby vám vydržel co nejdelší dobu.

Na co se při výběru zaměřit

Způsob a četnost využití 

Nejdříve je dobré si rozmyslet, jakým způsobem budete bazén využívat a jak často. Pokud jen příležitostně během léta, bude vám stačit gumový bazén se samonosným prstencem. Naopak když chcete mít koupací sezónu co nejdelší, budete řešit i pevnou konstrukci, zastřešení a také větší délku nebo hloubku. Stejně tak můžete vybírat pouze dětský bazének, který bude využíván jen ke hraní a bude mít samozřejmě i menší hloubku.

Umístění bazénu

Nejdůležitější je, aby byl bazén umístěný na slunci, a to ideálně po dobu celého dne. Odpadnou vám tak starosti s případným ohřevem vody, stínění je možné kdykoli zajistit dodatečně. Na čem už záleží méně, je rovinatost terénu. Současné konstrukce umožňují i částečné zapuštění bazénu do svahu. Kolem bazénu by pak měl být alespoň nějaký volný prostor kvůli zajištění přívodu elektrické energie, filtraci, schůdkům nebo zastřešení. 

Tvar bazénu

Vybrat si můžete z kruhu, oválu, obdélníku i osmiúhleníku. Tvar závisí i na plánovaném využití bazénu. Pokud v něm budete trávit nejvíce času hraním s rodinou a dětmi, bude ideální kruhový či osmiúhelníkový. Naopak pokud raději plavete, oceníte oválný nebo obdélníkový půdorys. Složitější tvary s sebou nesou komplikace v podobě zastřešení nebo zakrytování.

Osmiúhelníkový bazén s dřevěným obložením vypadá velmi luxusně

Sladká, nebo slaná voda?

Obě varianty mají své klady i zápory. V případě slané vody ušetříte na dezinfekčních prostředcích (sůl se totiž v průběhu elektrolýzy rozkládá na chlor a další prvky). Zároveň se však slaná voda neslučuje s nerezovými prvky a rovněž byste měli počítat s vyššími náklady na dávkovací přístroje, které udrží pH vody na konstantní úrovni

Systémy pro sladkou vodu mají naopak nižší pořizovací náklady. Zároveň můžete v bazénu mít nerezové prvky a spotřebujete méně přípravků na udržování pH vody. O něco více pak utratíte za dezinfekční prostředky.

Kvalita provedení a bezpečnost 

Nechtějte na bazénu ušetřit za každou cenu. Vždy dbejte na maximální konstrukční kvalitu – nikde by neměly trčet žádné hrany nebo kovové obrobky. Stejně tak plastové fólie by měly být vícevrstvé a odolné proti oděru. 

Nezapomínejte ani na ochranné prvky. V tomto případě budete nejčastěji volit zábradlí a hlídač hladiny. Právě ten je schopný detekovat jakékoli neplánované zvlnění, například pád malého dítěte do vody, a upozornit na to hlasitým zvukem. Zábradlí oceníte vždy, když budete mít u bazénu (nebo přímo do něj) schody. Pokud se o něj budete moci opřít, vyvarujete se nepříjemnému podklouznutí a případnému zranění.

Na kvalitě zpracování bazénu a jeho okolí není radno šetřit, investice se vrátí v dlouhé životnosti bazénu

Jednoduchost obsluhy a údržby

Bazén vybírejte i podle toho, jak náročná bude péče o něj. Zda ji zvládnete sami nebo se rozhodnete využívat externí firmu. V první řadě se totiž budete starat o čistotu a kvalitu vody. V takovém případě vás čeká výměna filtrů a doplňování dezinfekčních prostředků. Často bude nezbytná i péče o samotný povrch bazénu a odstraňování nečistot ze dna. K tomu slouží speciální vysavače – manuální i automatické. Čekat vás bude i zazimování na konci koupací sezóny.

Obtížnost výstavby

V případě samonosného nebo gumového bazénu nebudete muset náročnost výstavby vůbec řešit. Pokud si však pořizujete bazén částečně nebo zcela zapuštěný, měli byste veškerou práci ponechat specializované firmě. Ta vám pomůže vybrat vhodné místo na pozemku, ukáže vám veškeré nákresy a zajistí práci. Nejde totiž jen o vyhloubení jámy. Je třeba také počítat s filtrací, případným ohřevem, protiproudem, instalací nebo zastřešením. Obecně počítejte s rozměry o 35–70 cm většími, než jsou rozměry samotného bazénu. 

Cena

Široký výběr druhů bazénů znamená i široké rozpětí cen. Nejlevnější samonosné gumové bazény koupíte již od částky kolem 600 korun, přesto je lepší si připlatit a investovat alespoň 1 500 Kč. Nadzemní bazény s ocelovou konstrukcí pořídíte za méně než 10 000 Kč, samozřejmě čím vyšší cena, tím větší bazén nebo pevnější konstrukce. Za 10–20 tisíc korun pořídíte větší nadzemní bazén pro celou rodinu, ve kterém si můžete i zaplavat. Menší zapuštěné bazény začínají s cenou na úrovni 15 000 Kč, přesto je lepší investovat opět o něco více do zpracování a příslušenství. Největší zapuštěné bazény s kompletním příslušenstvím pak mohou stát i 100 000 Kč. Za tuto cenu však kupujete často perfektně zpracovanou a odolnou zapuštěnou konstrukci s integrovaným schodištěm a například i prostorem s perličkovou masáží.

Rámový bazén s pevnou konstrukcí vydrží i dlouhá léta

Provedení

Nadzemní bazény

  • Bazén, který je celou svou konstrukcí nad zemí a není pro něj třeba hloubit jámu.
  • Může to být gumový samonosný bazén nebo i typ s kovovou konstrukcí, ale vždy je dobré pod něj umístit geotextilní podložku, která chrání fólii před protržením.

Zapuštěné bazény

  • Jde o nejdražší typ bazénů a také o nejestetičtější verzi.
  • Bazény nenarušují vzhled zahrady, naopak působí luxusně a vkusně.
  • Snadno je můžete zastřešit a případně zabudovat protiproud.
  • Vybírat můžete z bazénů laminátových, plastových, nerezových nebo betonových.

Polozapuštěné bazény

  • Kompromisem mezi výše uvedenými typy je polozapuštěný bazén.
  • V zemi je zapuštěna pouze část bazénu, zbytek je nad povrchem.
  • Jde o častou volbu v kopcovitějším terénu nebo přímo ve svahu

Konstrukce bazénů

Rámové 

Tento typ není příliš náročný na konstrukci, přesto je třeba v první řadě najít rovnou plochu nebo upravit povrch do roviny. Poté sestavíte kovovou konstrukci a doplníte ji plastovou fólií. V ideálním případě byste neměli bazén pokládat přímo na hlínu, ale podsypat ho jemným pískem. Na ten by měla přijít ještě geotermální podložka.

Pevné

Nemusíte nic skládat nebo kompletovat. Jedná se nejčastěji o zapuštěné nebo polozapuštěné bazény. Pevné bazény mají integrované schody nebo plochy na sezení a relaxaci přímo v bazénu. 

Nafukovací

Nejjednodušší a nejlevnější řešení, pokud toužíte po bazénu. Může jít o dětské bazénky s minimální hloubkou, stejně jako o nadzemní bazény, které nafouknete kompresorem. 

Bazény pro děti nabízí i veselé motivy

Parametry

Šířka, délka a průměr

Když se chcete koupat s rodinou, měl by bazén mít alespoň 6 × 3 m. Varianta s kruhovým půdorysem by měla mít alespoň 3,6 m v průměru. Pro plavce však může stačit i menší, například 2,5 × 4,5 m, samozřejmě se zabudovaným protiproudem

Hloubka 

Pokud pořizujete bazén jen pro děti a jejich hraní, může být hloubka i 1,2 m. Pokud byste si v něm ale chtěli někdy zaplavat, je třeba alespoň 1,5 m hluboký bazén

Objem

Pro rodinné a rekreační koupání postačuje přibližně 9 m³, ale samozřejmě platí, že čím větší objem, tím komfortnější plavání a více prostoru. Pro větší počet lidí je třeba alespoň 15 m³ a velké zapuštěné bazény mají nad 50 m³.

Materiál bazénu

Základním materiálem je guma, z níž se vyrábí dětské bazény. Pak máte na výběr mezi různými PVC fóliemi. Životnost takových produktů může být mezi 7 až 10 lety. Existují samozřejmě i kvalitnější materiály – opět budou spojené především s většími zapuštěnými variantami. Ty se totiž vyrábějí z laminátu, keramických materiálů, betonu, nebo dokonce z nerezu. 

Oblíbeným materiálem je ratan

Příslušenství

Koupit samotný bazén bohužel nestačí. Pokud bude bazén dlouhodobě nebo celoročně umístěný na zahradě, je krycí plachta či stříška nutností. Právě plachta zabrání znečištění bazénu. Stříška pak může být umístěna nad bazénem tak, abyste se mohli koupat i v nepříznivém počasí. Jde také o preventivní opatření proti pádu do bazénu. Málokterý nadzemní bazén můžete položit rovnou na hlínu. Je třeba ještě speciální ochranná podložka, která plní termoizolační funkci a zároveň je ochranou proti ostrým kamenům

Čerpadlo je nejlepším řešením, pokud nechcete napouštět bazén klasickou zahradní hadicí. Vodní čerpadlo zrychlí napouštění a zároveň dokážete přivést vodu i ze vzdálenějších zdrojů. Vodu v bazénu je nezbytné filtrovat, a proto je třeba koupit vhodnou filtraci. Existují dva základní druhy filtracekartušové a pískové. Kartušové filtry mají výhodu v zachycení i těch nejmenších nečistot, pískové jsou zase méně náročné na údržbu a vydrží až několik let. Kdekoli jsou mechanické části, dochází k opotřebení, proto jsou potřeba náhradní díly. Stejně jako opravné sady v případě gumových nebo plastových bazénů. 

V případě polozapuštěného nebo nadzemního bazénu budou nezbytné schůdky. Zaměřte se na protiskluzovou úpravu a v ideálním případě by nemělo chybět ani zábradlí. Pokud máte bazén na zahradě, napadají do něj nečistoty. Vysavač (ať už manuální, nebo automatický) vám je pomůže vybrat. Vzhledem k dezinfekci v bazénu si mnoho majitelů bazénu v jeho těsné blízkosti pořizuje sprchu. Nemusí tak pokaždé chodit domů do koupelny. Sprcha může mít nastavitelnou teplotu. Abyste si prodloužili koupací sezónu, hodí se ohřev vody. Stejně tak během večera, kdy na bazén už nesvítí slunce. Ohřev může být buď elektrický, nebo solární.

Když si chcete v bazénu zaplavat, ale nemáte dostatečný prostor, využijte přídavný protiproud. Ten požene vodu proti vám a vy můžete v podstatě plavat na místě. Protiproudy jsou závěsné nebo vestavné a počítejte s investicí od 10 000 Kč výše. Osvětlení plní funkční i estetickou funkci, která vám zpříjemní noční plavání a pobyt v bazénu. Nejčastěji jde o LED diody různých barev, můžete si tak bazén vybavit dodatečně po koupi. Výhodou je i dálkové ovládání osvětlení.

Bazénový vysavač je cenným pomocníkem při údržbě bazénu

Údržba bazénu

Po celou dobu provozu bazénu je potřeba starat o jeho zdravotní nezávadnost, tím spíše, pokud se v něm budou koupat i děti. 

Zatímco mechanické nečistoty snadno odstraníte síťkou nebo vysavačem, samotné vodě byste se měli věnovat mnohem důkladněji. Ta by měla mít pH mezi hodnotami 6,8–7,2. Při nižším pH bude voda příliš agresivní vůči fólii, nátěrům nebo kovovým prvkům, vyšší číslo zase snižuje účinnost dezinfekce a dráždí pokožku nebo oční spojivky. Proto je vhodné pořídit přípravek na jeho úpravu.

Vzhledem k tomu, že na hladinu vody svítí slunce, hrozí tvorba řas. I proti nim byste proto měli mít v zásobě přípravek. K nezbytné bazénové chemii patří i chlor, nejčastěji ve formě granulí nebo tablet. Ty mohou mít i více funkcí, některé obsahují například i přípravek proti řasám.

Co se údržby týče, nezapomeňte na správné zazimování. S ním začněte ve chvíli, kdy teploty klesnou trvale pod 15 °C. Odmontujte všechny hadice z filtračního zařízení a vypusťte vodu tam, kde by mohlo dojít k jejímu zamrznutí a případnému popraskání. Jarní zprovoznění bazénu může představovat práci na několik dní, kdy bude třeba optimalizovat hodnoty pH nebo odstranit případné řasy. Pokud se tím nechcete zabývat sami, vždy je tu možnost najmout si specializovanou firmu, která za vás vše vyřeší.