Jak vybrat bazén?

Za tím nejlepším koupáním nemusíte jezdit k rybníku za městem, nebo dokonce k moři. Vyberte si ten pravý bazén na svoji zahradu a budete z něj mít radost vy i vaše rodina. V našem rádci Jak vybrat bazén se zároveň dozvíte, jak se o bazén starat, aby vám vydržel co nejdéle.

  • Jakub, redakce Heureka.cz
  • Doba čtení: 8 min.

Jak vybrat bazén podle typu instalace

Nadzemní

Bazény, které jsou celou svou konstrukcí nad zemí, a není tak pro ně třeba hloubit jámu. Nadzemní bazény přitom nemusíte po sezóně vždy složitě rozebírat a uklízet. Nadzemní bazén celoroční stačí pouze řádně zazimovat. Oblíbeným tvarem jsou bazény oválné nadzemní, bazén nadzemní kruh a bazény nadzemní obdélníkové.

  • Snadná a rychlá montáž bez velkých stavebních úprav

  • Cenová dostupnost

  • Snadná údržba

  • Lze ho umístit kamkoliv na rovnou plochu

  • Kratší životnost

  • Menší hloubka

  • Design

Bazény nadzemní

Zapuštěné

Zapuštěné bazény jsou nejdražší možností instalace a zároveň se jedná o nejluxusnější a velmi vkusný typ. Vybírat můžete z různých materiálů i tvarů. Oblíbený je kruhový bazén zapuštěný.

  • Nejestetičtější verze bazénu – splývá s terénem

  • Dlouhá životnost

  • Nenarušuje vzhled zahrady

  • Lze ho zastřešit a využívat celoročně

  • Možnost zabudování protiproudu

  • Vyšší pořizovací cena

  • Vysoké nároky na prostor

  • Složitá a časově náročná realizace

  • Náročná údržba

Bazény zapuštěné

Polozapuštěné

Kompromisem mezi výše uvedenými typy je polozapuštěný bazén. V zemi je zapuštěná pouze část bazénu, zbytek je nad povrchem.

  • Vhodný i do svažitého terénu zahrady a všude tam, kde nelze vykopat jámu

  • Delší životnost než u nadzemních bazénů

  • Snadný přístup do vody

  • Nutné terénní úpravy

Více vychytávek najdete na naší stránce Splňte si sen o vlastním bazénu.

Jaký bazén na zahradu podle konstrukce

Nafukovací

Nafukovací bazén je nejjednodušším a nejlevnějším řešením. Může jít o dětské bazénky s minimální hloubkou, ale stejně tak i o velké nadzemní bazény, které nafouknete kompresorem. Co se týče tvaru, vyhledávaný je bazén nafukovací ovál. Tento model je také rovněž označován jako samonosný bazén.

Nafukovací bazény

Rámové

Rámové bazény nejsou příliš náročné na konstrukci. Vždy se bude jednat o nadzemní rámové bazény. Při stavění je v první řadě třeba najít rovnou plochu nebo upravit povrch do roviny. Poté sestavíte kovovou konstrukci a doplníte ji plastovou fólií. V ideálním případě byste neměli bazén pokládat přímo na hlínu, ale podsypat ho jemným pískem. Na ten by měla přijít ještě geotermální podložka.

Bazény rámové

Pevné

Bazény pevné jsou nejčastěji zapuštěné do země. Nemusíte při jejich konstrukci nic skládat ani kompletovat. Většinou jsou součástí jejich konstrukce integrované schody nebo plochy na sezení a relaxaci přímo v bazénu.

Bazény pevné

Jaký bazén vybrat na základě parametrů

Materiál, tvar a filtrace

Oválný tvarObdélníkKruhČtverec

Šířka, délka a průměr

  • Pokud se chcete koupat s rodinou, měl by bazén mít alespoň 6 × 3 m
  • Varianta s kruhovým půdorysem pak alespoň 3,6 m v průměru
  • Pro plavce však může stačit i menší, např. 2,5 × 4,5 m
  • Samozřejmostí je pak zabudovaný protiproud

610 × 375 cm⌀ 366 cm⌀ 457 cm

Hloubka a objem

  • Pro děti a jejich hraní stačí hloubka jen 1,2 m
  • Pro plavání je třeba alespoň 1,5 m hluboký bazén
  • Čím větší objem, tím komfortnější plavání a více prostoru
  • Pro rodinné a rekreační koupání postačuje přibližně 9 m³
  • Pro větší počet lidí je třeba alespoň 15 m³
  • Velké zapuštěné bazény mají nad 50 m³

Méně než 10 m³10 - 15 m³Více než 15 m³

Příslušenství

Příslušenství k bazénům

Bazénová chemie

Bazénové fólie

Zastřešení bazénů

Bazénové podložky

Čerpadla

Kartušové filtrace

Pískové filtrace

Nejčastější dotazy

Kam bazén umístit?

Nejdůležitější je, aby byl bazén umístěný na slunci, a to ideálně po dobu celého dne. Odpadnou vám tak starosti s případným ohřevem vody, stínění je možné kdykoliv zajistit dodatečně. Na čem už záleží méně, je rovinatost terénu. Současné konstrukce umožňují i částečné zapuštění bazénu do svahu. Kolem bazénu by pak měl být alespoň nějaký volný prostor kvůli zajištění přívodu elektrické energie, filtraci, schůdkům nebo zastřešení.

Sladká, nebo slaná voda?

Obě varianty mají své klady i zápory. V případě slané vody ušetříte na dezinfekčních prostředcích (sůl se totiž v průběhu elektrolýzy rozkládá na chlor a další prvky). Zároveň se však slaná voda neslučuje s nerezovými prvky a rovněž byste měli počítat s vyššími náklady na dávkovací přístroje, které udrží pH vody na konstantní úrovni.

Systémy pro sladkou vodu mají naopak nižší pořizovací náklady. Zároveň můžete v bazénu mít nerezové prvky a spotřebujete méně přípravků na udržování pH vody. O něco více pak utratíte za dezinfekční prostředky.

Jak zajistit bezpečnost u bazénu?

Nechtějte na bazénu ušetřit za každou cenu. Vždy dbejte na maximální konstrukční kvalitu – nikde by neměly trčet žádné hrany nebo kovové obrobky. Stejně tak plastové fólie by měly být vícevrstvé a odolné proti oděru.

Nezapomínejte ani na ochranné prvky. V tomto případě budete nejčastěji volit zábradlí a hlídač hladiny. Právě ten je schopen detekovat jakékoliv neplánované zvlnění, např. pád malého dítěte do vody, a upozornit na to hlasitým zvukem. Zábradlí oceníte vždy, když budete mít u bazénu (nebo přímo do něj) schody. Pokud se o něj budete moct opřít, vyvarujete se nepříjemnému podklouznutí a případnému zranění.

Jak obtížná je výstavba bazénu?

V případě samonosného nebo gumového bazénu nebudete muset náročnost výstavby vůbec řešit. Pokud si však pořizujete bazén částečně nebo zcela zapuštěný, měli byste veškerou práci ponechat specializované firmě. Ta vám pomůže vybrat vhodné místo na pozemku, ukáže vám veškeré nákresy a zajistí práci.

Nejde totiž jen o vyhloubení jámy. Je třeba také počítat s filtrací, případným ohřevem, protiproudem, instalací nebo zastřešením. Obecně počítejte s rozměry o 35 – 70 cm většími, než jsou rozměry samotného bazénu.

Kolik za bazén zaplatím?

Široký výběr druhů bazénů znamená i široké rozpětí cen. Nejlevnější samonosné gumové bazény koupíte již od částky kolem 600 korun, přesto je lepší si připlatit a investovat alespoň 1 500 Kč. Nadzemní bazény s ocelovou konstrukcí pořídíte za méně než 10 000 Kč, samozřejmě čím vyšší cena, tím větší bazén nebo pevnější konstrukce. Za 10 000 Kč - 20 000 Kč pořídíte větší nadzemní bazén pro celou rodinu, ve kterém si můžete i zaplavat.

Menší zapuštěné bazény začínají s cenou na úrovni 15 000 Kč, přesto je lepší investovat opět o něco více do zpracování a příslušenství. Největší zapuštěné bazény s kompletním příslušenstvím pak mohou stát i 100 000 Kč. Za tuto cenu však kupujete často perfektně zpracovanou a odolnou zapuštěnou konstrukci s integrovaným schodištěm a např. i prostorem s perličkovou masáží.

Údržba bazénu

Správné pH vody je základ

Zatímco mechanické nečistoty snadno odstraníte síťkou nebo vysavačem, samotné vodě byste se měli věnovat mnohem důkladněji. Ta by měla mít pH mezi hodnotami 6,8–7,2. Při nižším pH bude voda příliš agresivní vůči fólii, nátěrům nebo kovovým prvkům, vyšší číslo zase snižuje účinnost dezinfekce a dráždí pokožku nebo oční spojivky. Proto je vhodné pořídit přípravek na jeho úpravu.

Nezbytná chemie

Vzhledem k tomu, že na hladinu vody svítí slunce, hrozí tvorba řas. I proti nim byste proto měli mít v zásobě přípravek. K nezbytné bazénové chemii patří i chlor, nejčastěji ve formě granulí nebo tablet. Ty mohou mít i více funkcí, některé obsahují např. i přípravek proti řasám.

Jak na zazimování?

Co se údržby týče, nezapomeňte na správné zazimování. S ním začněte ve chvíli, kdy teploty klesnou trvale pod 15 °C. Odmontujte všechny hadice z filtračního zařízení a vypusťte vodu tam, kde by mohlo dojít k jejímu zamrznutí a případnému popraskání.

Jarní zprovoznění bazénu může představovat práci na několik dní, kdy bude třeba optimalizovat hodnoty pH nebo odstranit případné řasy. Pokud se tím nechcete zabývat sami, vždy je tu možnost najmout si specializovanou firmu, která za vás vše vyřeší.

Další užitečné články

Dokonalý bazén